فصل دوم: ابزارها (قسمت دوم)

فصل دوم: ابزارها (قسمت دوم)

 

برای جابجایی ناحیه ی انتخابی از ابزار جابجایی (Move Tool) استفاده می شود.   فصل دوم: ابزارها (قسمت دوم)

 

این جابجایی می تواند در خود تصویر و یا انتقال آن ناحیه از تصویر به پروژه ی دیگری باشد (در صورتی که هیچ بخشی از تصویر انتخاب نشده باشد کل تصویر (لایه) منتقل خواهد شد). دو عکس متفاوت باز کرده و ناحیه ای از یکی از آن ها انتخاب کنید. سپس با استفاده از ابزار جابجایی آن را به تصویر دیگر منتقل نمایید. با استفاده از کلیدهای Ctrl+T و گیره های به وجود آمده نسبت به تغییر اندازه و چرخش ناحیه اقدام نمایید. اگر کلید Shift را نگه داشته باشید نسبت طول به عرض ثابت می ماند و همچنین هنگام چرخش زاویه مضربی از ۱۵ خواهد بود. اگر قصد پرسپکتیود کردن کار را دارید کلید Ctrl را نگه داشته و با گیره های موجود اقدام به این کار نمایید. لازم به ذکر است که پرسپکتیود کردن در لایه ی متنی امکان ندارد و باید آن را به لایه ی پیکسلی تبدیل نمود که این کار در فصل لایه ها توضیح داده خواهد شد. در صورتی که در نوار ابزار این ابزار تیک گزینه ی Auto-Select زده شود لایه ای که قصد جابجایی آن را داریم به صورت هوشمند انتخاب می شود و در غیر این صورت در هر جای پروژه که عمل drag and drop را انجام دهیم تنها موجب جابجایی لایه ی فعال می شود.
نکته ی بسیار مهم: در صورتی که یکی از ابزارهای انتخاب فعال باشند و جابجایی (با drag کردن و یا استفاده از کلیدهای چهارجهته ی کیبورد) صورت پذیرد تنها ناحیه ی انتخاب شده جابجا می شود. اما در صورتی که ابزار Move Tool فعال باشد ناحیه ی انتخابی به علاوه ی محتویات داخل آن جابجا خواهد شد.
ابزارهای انتخاب ناحیه ای به پایان رسیدند و سایر ابزارهای این بخش استثنا هستند.
فصل دوم: ابزارها (قسمت دوم)
برای حذف بخش ناخواسته ی تصویر می توان از ابزار برش استفاده کرد. در صورت نیاز به پرسپکتیو نیز می توان از ابزار برش پرسپکتیو استفاده نمود. پس از کلیک کردن بر روی یکی از این دو ابزار با استفاده از ماوس ناحیه ی موردنظر را انتخاب کرده و کلید اینتر را می فشاریم. همچنین می توان از طریق دکمه ی تیک واقع در نوار تنظیمات ابزار این کار را انجام داد. برای انصراف نیز می توان از کلیدی با علامت ممنوع که در کنار همان تیک قرار دارد استفاده کرد.  فصل دوم: ابزارها (قسمت دوم)
پس از انتخاب بخش موردنظر با کمک هشت گیره ی ظاهر شده در اطراف آن می توان نسبت به تغییر اندازه ی بخش و ایجاد نقاط گریز (در ابزار برش پرسپکتیو) و چرخش تصویر اقدام نمود. نقطه ی مرکزی ناحیه مرکز ثقل است که با جابجایی آن و چرخاندن تصویر می توان محور چرخش را حول آن نقطه قرار داد. نسبت طول به عرض را هم می توان در نوار ابزار تعیین کرد.
نکته ی جالب اینجاست که می توان با ابزار انتخاب مستطیلی ناحیه ای را انتخاب و سپس با انتخاب ابزار برش و فشردن اینتر (و یا کلید تیک) به بریدن تصویر اقدام نمود.
از ابزار برش برای گسترده کردن بوم نیز استفاده می شود. کافی است که گیره ی موردنظر را به جای کشیدن به داخل پروژه و کوچک کردن آن، رو به بیرون بکشیم.
فصل دوم: ابزارها (قسمت دوم)
با ابزار قطره چکان می توان رنگ ناحیه ای از تصویر را با کلیک بر روی آن به عنوان رنگ پس زمینه انتخاب کرد. این رنگ می تواند در استفاده از سایر ابزارها کمک رسان باشد. پس از کلیک بر روی یک نقطه رنگ آن نقطه به عنوان رنگ پیش زمینه ذخیره می شود. اگر کلید Alt را نگه داشته باشیم رنگ به عنوان رنگ پس زمینه ذخیره می گردد. اگر بر روی مربع رنگی موجود در جعبه ابزار کلیک کنیم پنجره ی استخر رنگ (Color Picker) گشوده و انتخاب رنگ با دقت بیشتری انجام خواهد پذیرفت. در پایان معرفی تمام ابزارها به بررسی استخر رنگ می پردازیم.
با استفاده از ابزار خط کش می توان فاصله ی دو نقطه در تصویر را به دست آورد. برای این کار پس از انتخاب ابزار با ماوس از یکی از نقطه ها به نقطه ی دیگر drag می کنیم (کشیدن از مبدأ تا مقصد). فاصله، زاویه و سایر مشخصات آن دو نقطه در نوار تنظیمات ابزار نوشته خواهد شد.
برای یادداشت گذاری در فتوشاپ از این ابزار استفاده می شود. این ابزار تنها برای راحتی کار گرافیست بوده و در کار نهایی تاثیری نخواهد داشت. برای استفاده از این ابزار بر روی نقطه ی مدنظر پروژه کلیک می کنیم.
ابزار شمارش نیز همانند ابزار قبلی نتیجه ای در کار نهایی نخواهد داشت و برای شماره گذاری استفاده می شود.
ابزارهای نقاشی: از این ابزارها برای طراحی و تغییراتی مثل روتوش استفاده می شود.
فصل دوم: ابزارها (قسمت دوم)
با استفاده از ابزار روتوش موضعی می توان جزئیات کوچک مثل خال، چین و چروک، نوشته های ناخواسته و… را روتوش نمود. برای این کار کافیست که با ماوس روی ناحیه ی موردنظر کلیک کنید.
در حالتی که ناحیه ی نیازمند روتوش وسیع تر و حساس تر است و هوشمند عمل کردن برنامه کارایی لازم را ندارد از ابزار روتوش عادی استفاده می کنیم. طرز کار ابزار به این شکل است که کلید Alt را فشرده و نقطه ای را با کلیک کردن انتخاب می کنیم. سپس با قلم موی این ابزار شروع به پاک کردن بخش ناخواسته ی تصویر می نماییم. پیکسل های ناحیه ای که با Alt انتخاب شده اند جایگزین شده و تصویر ترمیم می گردد.
با استفاده از ابزار وصله می توان ناحیه ای را انتخاب نمود و نسبت به ترمیم آن اقدام کرد. این ناحیه می تواند توسط یکی از ابزارهای انتخاب صورت بگیرد و یا توسط خود ابزار که شبیه به Lasso Tool (انتخاب یک بخش به صورت کشیدن حاشیه با ماوس) عمل می کند (البته توصیه ی ما این است که ابتدا ناحیه ی انتخابی را با ابزار دیگری مشخص کرده و سپس از این ابزار استفاده کنید. چرا که ابزار Lasso Tool تنها برای ترسیم با قلم نوری و… تعبیه شده است و با ماوس کارایی زیادی ندارد). بعد از انتخاب می توان ناحیه ی ایجاد شده را drag کرده و بر روی بخشی از تصویر که قصد داریم ترمیم از روی آن صورت گیرد رها کنیم.
با استفاده از ابزار جابجا کردن شی و حذف آن از ناحیه ی اولیه می توان بخشی از تصویر را انتخاب کرده و آن را به ناحیه ی دیگری از تصویر منتقل کنیم. ضمن آن که جای خالی به وجود آمده به صورت هوشمند روتوش می شود.

 

 

فصل دوم: ابزارها (قسمت دوم)

 

 

 

اولین و مهم ترین نکته ای که درباره ی براش باید دانسته شود این است که در هنگام کار با آن لایه ی جدیدی ایجاد نمی شود و در صورتی که ادغام نشدن آن با لایه ی قبلی حائز اهمیت است باید برای ساختن لایه ی جدید اقدام نمود. در این باره در بخش لایه ها توضیح داده شده ولی به دلیل اهمیت بالای آن در این جا هم اشاره شد.

در نوار ابزار براش دو چیز را بررسی می کنیم. یک این که در قسمت Opacity میزان شفافیت (محو بودن) به درصد نوشته شده است. هر چه این عدد بزرگتر باشد شفافیت کمتر است و جزئیات بیشتری از پشت آن دیده می شود و دیگر آن که با کلیک بر روی فصل دوم: ابزارها (قسمت دوم)   پنجره ی فوق باز می شود که در ادامه توضیح داده خواهد شد:

 

 

فصل دوم: ابزارها (قسمت دوم)

 

 

با چرخاندن کمان سمت چپ پنجره می توان انحراف براش را تعیین کرد. بزرگی قلم مو به پیکسل در جعبه متنی نوشته شده است که با لغزاندن نوار Size می توان آن را تغییر داد (ماکزیمم آن ۵۰۰۰ است که در نسخه های قبلی ۲۵۰۰ بود).
با کلیک بر روی فلش کنار جعبه متن می توان آن را به سایز اصلی خودش بازگرداند (البته در مورد براش هایی که خاصیت برداری دارند یعنی بزرگ شدن آن ها لطمه ای به کیفیت آن ها نمی زند چنین فلشی وجود ندارد). با استفاده از چرخ دنده ی موجود در سمت راست و بالای پنجره می توان اقدام به ذخیره و یا بارگذاری براش های خارجی نمود. البته راه آسان تر لود کردن براش ها در فتوشاپ دو بار کلیک بر روی فایل آن ها است. با این کار برنامه ی فتوشاپ باز شده و براش های اضافه شده در لیست قابل مشاهده خواهند بود. فرمت این فایل ها abr است و به آسانی در اینترنت یافت می شوند. رنگ براش با استفاده از استخر رنگ تعیین می شود. پنجره ی براش ها همچنین با راست کلیک بر روی پروژه توسط ابزار براش نیز قابل باز شدن (به صورت شناور در نقطه ی کلیک شده) است. رنگ براش رنگ پیش زمینه است که می توان آن را تغییر داد.
ابزار مداد شباهت زیادی به براش دارد و می توان گفت همان ابزار براش با مقیاسی کوچک تر است.
با استفاده از قلم رنگ کننده (Color Replacement Tool) می توان بخشی از تصویر را به رنگ دلخواه در آورد. تفاوت این ابزار با براش این است که با استفاده از این ابزار تنها رنگ عوض می شود و تصویر تغییری نمی کند. رنگ این ابزار نیز با استفاده از استخر رنگ قابل تغییر است.

فصل دوم: ابزارها (قسمت دوم)

 

 

 

همان طور که مشاهده می شود با ابزار قلم رنگ کننده کم رنگ و پررنگ بودن پیکسل تغییری نکرده و تنها رنگ آن تغییر می کند.

 

 

فصل دوم: ابزارها (قسمت دوم)

 

 

ابزار پاک کن برای پاک کردن به کار می رود!! و می توان شکل و اندازه ی آن را از نوار ابزار و لیست براش ها انتخاب کرد. براش ها علاوه بر کشیدن در ابزارهایی مثل پاک کن و حتی ابزارهای ترمیمی نیز قابل استفاده اند!
پاک کن جادویی یک پاک کن هوشمند است که با کلیک کردن توسط آن بر روی ناحیه ای از تصویر بخش ناخواسته به صورت هوشمند حذف می شود. (در جایی خواندم که این ابزار برابر است با ابزار چوب جادویی به علاوه ی فشردن کلید Delete! یعنی در واقع این ابزار همان بخش هایی را حذف می کند که چوب جادویی انتخاب می کند. در صورتی که این جمله تقریباً درست است! علت کاملاً درست نبودن آن هم توضیحات پیچیده ای است که دانستن آن چندان اهمیتی ندارد. یعنی شما این جمله را درست در نظر بگیرید!)

فصل دوم: ابزارها (قسمت دوم)

 

 

تدارج رنگ به معنی محو شدن دو یا چند رنگ در همدیگر به صورت تدریجی است. تدارج رنگ می تواند به صورت یک خط صاف، حلقوی و یا دایره ای باشد.
فصل دوم: ابزارها (قسمت دوم)
به بررسی نوار گرادیانت می پردازیم:
فصل دوم: ابزارها (قسمت دوم)
با کلیک بر روی فلش طیف رنگی در سمت چپ نوار می توان چند نمونه از گرادیانت های آماده ی فتوشاپ را مشاهده و استفاده نمود. پنج آیکون بعدی مربوط به رسم گرادیانت به صورت عمودی، حلقوی، دایره ای، افقی و مربعی هستند. هر کدام از آن ها را انتخاب نموده و با رسم خط بر روی محیط پروژه آن ها را امتحان کنید. در قسمت Opacity نیز می توان میزان شفافیت (محو بودن) گرادیانت را مشخص نمود.

فصل دوم: ابزارها (قسمت دوم)

 

با کلیک بر روی خودِ طیف رنگی (نه فلش کنار آن)، پنجره ی گرادیانت ادیتور (Gradient Editor) باز می شود که به ما امکان ساخت گرادیانت دلخواه را می دهد.
رنگ های اولین گرادیانت (ردیف اول سمت چپ) به طور پیش فرض رنگ های پیش زمینه و پس زمینه هستند. با کلیک بر روی گیره های پایینی نوار رنگی و سپس کلیک بر روی مستطیل هم رنگی که در کنار عبارت Color (در پایین همان نوار) پدید می آید، استخر رنگ برای انتخاب رنگ موردنظر باز می شود.
با استفاده از سطل رنگ می توان کل بخش موردنظر را با یک کلیک رنگ کرد. این سطل همانند سطل رنگ نقاشی ویندوز کار می کند و ابزاری چندان حرفه ای (از نظر من) به حساب نمی آید.
فصل دوم: ابزارها (قسمت دوم)
با استفاده از ابزار مات کردن می توان به مات کردن بخشی از تصویر پرداخت. می توان برای دقت بیشتر ابتدا با یک ابزار انتخاب، ناحیه ی موردنظر را انتخاب کرد تا سایر بخش ها مات نشوند.
ابزار تیزکن برای نمایش جزئیات ناحیه ای مات شده است (برعکس ابزار مات کردن). این ابزار تا حدودی می تواند یاری رسان باشد.
ابزار لکه دار کردن شبیه ابزار مات کردن است. با این تفاوت که مات شدگی جهت دار خواهد بود؛ مثل کشیدن انگشت بر روی تابلوی رنگ و روغن خیس. آیکون ابزار نیز این گفته را تصدیق می کند.
ابزارهای متن و بردار: از این ابزارها برای نوشتن متن و یا کشیدن بردارها و مسیرهای برداری استفاده می شود. در این کتاب وارد مبحث بردارها نمی شویم و به بررسی نسبتاً طولانی ای از متن در فتوشاپ اکتفا می کنیم که بخشی از آن در ادامه و بخش مفصل تر آن در فصل کار با متن بیان خواهد شد.
فصل دوم: ابزارها (قسمت دوم)
هدف فتوشاپ رو از دو تا ابزار آخری فهمیدین به منم خبر بدین!!!!!!!!!
برای تایپ در یک نقطه ابزار تایپ افقی را انتخاب کرده و کلیک می کنیم. نوع فونت و اندازه ی متن و چینش آن (راست چین، وسط چین یا چپ چین) از طریق نوار ابزار قابل کنترل است. فاصله ی سطور و کاراکترها از هم، چسبیدگی حروف به هم و سایر موارد از طریق پنل کاراکتر قابل تنظیم است که در بخش کار با متن توضیح داده خواهد شد.
برای نوشتن متن در یک باکس کافی است که پس از انتخاب ابزار تایپ به جای کلیک کردن مستطیل موردنظر (باکس) را با ماوس بکشیم. با این کار ادامه ی متن تا لایتناهی نمی رود (!) و پس از رسیدن به آخر باکس شکسته می شود.
استخر رنگ (Color Picker): در فتوشاپ همواره دو رنگ در حافظه ذخیره و در مواقع نیاز استفاده می شوند. پیش زمینه (foreground) و پس زمینه (background) که البته پیش زمینه استفاده ی بیشتری دارد. در حالت پیش فرض پیش زمینه مشکی و پس زمینه سفیدرنگ است.
فصل دوم: ابزارها (قسمت دوم)
با کلیک بر روی فلش دو جهته جای رنگ های پیش زمینه و پس زمینه عوض می شود و با کلیک بر روی دو مربع کوچک (در سمت پایین و چپ عکس) رنگ ها به حالت پیش فرض (پیش زمینه مشکی و پس زمینه سفید) باز می گردند.
با کلیک بر روی هر کدام از مربع های پیش زمینه و یا پس زمینه، پنجره ی استخر رنگ برای انتخاب رنگ آن باز می شود.
فصل دوم: ابزارها (قسمت دوم)
رنگین کمان به صورت نواری عمودی در این پنجره گنجانده شده که شروع کار است. پس از انتخاب رنگ موردنظر از نوار عمودی می توان در مربع بزرگ به جزئیات بیشتری پرداخت. در ضلع سمت چپ این مربع طیف سفید تا سیاه، در ضلع بالای این مربع طیف سفید تا رنگ انتخابی در رنگین کمان، در ضلع سمت راست طیف رنگ انتخابی تا سیاه و در ضلع پایینی رنگ سیاه مطلق داریم. رنگ نهایی از برآیند این چهار تدارج رنگ در این صفحه خواهد بود.
در بخش new رنگ انتخاب شده و در بخش current رنگ قبلی (پیش زمینه یا پس زمینه) قابل مشاهده است. در صورت تمایل به انتخاب شدن رنگ قبلی در صفحه ی مختصات می توان بر روی باکس current یک بار کلیک کرد. در صورتی که امکان چاپ رنگ توسط پرینترهای رنگی نباشد، اخطار به صورت یک علامت خطر کوچک نمایش داده شده و نزدیک ترین رنگ قابل چاپ را توصیه می کند که با کلیک بر روی آن جایگزین رنگ فعلی می گردد.
نکته ی جالب استخر رنگ این است که در هنگام باز بودن این پنجره فلش ماوس به ابزار قطره چکان تبدیل خواهد شد که امکان انتخاب رنگ از هر کجای صفحه را فراهم می کند (حتی خارج از پنجره ی فتوشاپ!! این خیلی جالب است. یعنی شما می توانید برای مثال رنگ نوار استارت خود را هم وارد فتوشاپ کنید. البته برای این کار باید در حالی که قطره چکان در داخل فتوشاپ است کلیک کرد و نگه داشت و سپس به نقطه ی موردنظر drag کرد).
در صورتی که در پروژه ای خاص چند رنگ استفاده ی مکرر و مداوم دارند می توان با بهره گیری از پنل swatches که حکم پالت نقاش را دارد چند رنگ فوق را ذخیره و با یک کلیک از آن ها استفاده کرد. برای اضافه کردن رنگ خود (پیش زمینه) به این پنل کافی است در کنار آخرین رنگ یک بار کلیک کنید و برای رنگ خود نامی انتخاب کنید.
نکته: در صورتی که هنوز به تسلط کافی برای ساخت رنگ با استخر رنگ نرسیده اید تا آن زمان رنگ های موردنیاز خود را از این پنل بگیرید.
درباره ی RGB و CMYK و کد هگزادسیمال که در کنار کاراکتر نامبرساین (#) قرار دارد در بخش «سایر قابلیت های فتوشاپ» توضیح داده شده است.

 

admin
11 فوریه 2017
1684 بازدید

 برچسب ها: