فصل پنجم : کار با متن

فصل پنجم : کار با متن
فتوشاپ در ویرایش متنی کاملترین در نوع خود است. امکان دادن انحنا به متن، نوشتن بر روی یک مسیر، تنظیم بزرگی متن و فاصله ی خطوط و کاراکتر ها از هم و سایر موارد در نوار ابزار متن و پنل کاراکتر که مختص متن است گنجانده شده اند. در کل در رابطه با متن در فتوشاپ دو پنل وجود دارد. پنل کاراکتر (Character) و پنل پاراگراف (Paragraph). پنل کاراکتر برای خصوصیات متنِ تنها و پنل پاراگراف برای خصوصیات پاراگراف استفاده می شود.
برای شروع، ابزار متن را انتخاب کرده و با کلیک در نقطه ی موردنظر از پروژه عبارتی را تایپ می کنیم. نوار ابزاربه صورت زیر خواهد بود:
فصل پنجم : کار با متن
۱- تعیین عمودی یا افقی نوشته شدن متن
۲- تعیین نوع فونت
۳- تعیین اندازه ی فونت
۴- تعیین چینش فونت (راست چین، وسط چین یا چپ چین)
۵- تعیین رنگ متن (با کلیک بر روی آن استخر رنگ باز می شود)
۶- پیچ و تاب متن
۷- باز کردن پنل کاراکتر
دقت شود که برای اعمال تغییرات (چه در نوار ابزار متن و چه در پنل کاراکتر) باید متن به صورت انتخاب در آمده باشد (مثل همان حالت Highlight شده در Word). برای این کار با یک بار کلیک بر روی متن (توسط ابزار متن) آن را به حالت ویرایش در آورده و قسمت موردنظر را با ماوس Highlight می کنیم و یا با فشردن کلیدهای Ctrl+A کل آن را به حالت انتخاب در می آوریم.
نکته: متن ها در یک لایه ی جدید تشکیل می شوند. لایه ای که قابلیت ویرایش پیکسلی ندارد و تنها با کلیک بر روی آن توسط ابزار متن امکان ویرایش متنی وجود خواهد داشت. این لایه با لایه ی معمولی از نظر ظاهرش در پنل لایه ها نیز تفاوت دارد:
فصل پنجم : کار با متن
برای تبدیل لایه ی متنی به لایه ی پیکسلی بر روی آن راست کلیک کرده و Rasterize Type را انتخاب می کنیم. با این کار قابلیت ویرایش متنی لایه از بین رفته و تبدیل به لایه ای معمولی می گردد. این لایه حالت وکتور مانند خود را نیز از دست می دهد و با تغییر اندازه دچار افت کیفیت می شود. درباره ی وکتور در بخش «سایر قابلیت های فتوشاپ» بیشتر توضیح داده خواهد شد.
پیچ و تاب دادن به متن: بعد از به انتخاب در آوردن متن موردنظر با استفاده از دکمه ی پیچ و تاب متن (Warp Text) می توان اقدام به باز کردن پنجره ی Warp Text و پیچ و تاب دادن به متن با استایل های مختلف نظیر قوس، پرچم و… نمود.
فصل پنجم : کار با متن
پنل کاراکتر: پنل کاراکتر کاربردی ترین بخش فتوشاپ در کار با متن است. در صورت نبود این پنل آن را از منوی Window فراخوانی کنید.
نکته ی جالب در این پنل (در واقع در اکثر قسمت های فتوشاپ) امکان تغییر متغیر با حرکت ماوس است. برای این کار آیکون کنار متغیر مدنظر را با ماوس به چپ و راست drag کنید. با drag کردن به سمت راست متغیر افزایش و با drag کردن به سمت چپ متغیر کاهش می یابد.
دوباره تاکید می شود که تغییرات تنها بر روی بخشی از متن که انتخاب شده باشد اعمال خواهد شد.

 

فصل پنجم : کار با متن

 

۱- اندازه ی فونت
۲- فاصله ی سطور از هم
۳- فاصله ی کاراکترها (حروف) از هم
اگر فاصله ها عددی مثبت باشد اصطلاحاً به آن Loose (وا رفته) و اگر عددی منفی باشد به آن Tight (در هم فرو رفته) می گویند (معادلای فارسی قشنگ تری سراغ داشتین خوش حال می شم بشنوم! tashvigh.gif ).
۴- طول متن
۵- عرض متن
۶- رنگ متن
۷- پررنگ کردن (Bold)
۸- کج کردن (Italic)
۹- بزرگ کردن همه ی حروف انگلیسی (از نظر قواعد)
۱۰- بزرگ کردن اولین حرف جمله از نظر سایز (نه گرامری!)
۱۱- تواندار کردن (کمی بالاتر درج کردن)
۱۲- اندیس دار کردن (کمی پایین تر درج کردن)
۱۳- زیر خط دار کردن (Underline)
۱۴- خط زدن (Strikethrough)
متن فارسی: امکان اعمال تغییرات فراوان بر روی متن فارسی به دلیل رسم الخط خاص این زبان وجود دارد. اولین قدم برای زیباسازی متن فارسی پیکسلی کردن (Rasterize) لایه ی مربوط به متن است تا امکان ویرایش پیکسلی فراهم شود. بعد از آن به انتخاب بخش های مختلف متن و جابجایی آن ها با استفاده از ابزار Move Tool پرداخته می شود.
فصل پنجم : کار با متن
admin
11 فوریه 2017
1650 بازدید

 برچسب ها: