فصل چهاردهم سایر قابلیت های فتوشاپ (قسمت دوم)

فصل چهاردهم سایر قابلیت های فتوشاپ (قسمت دوم)

 

در این قسمت به بررسی امکانات بسیار جالبی از فتوشاپ پرداخته ایم. توصیه می کنیم به هیچ وجه آن ها را از دست ندهید!

 

تغییر تم فتوشاپ: اگر با نسخه های قبلی فتوشاپ (از CS4 به قبل) آشنایی داشته باشید می دانید که تم فتوشاپ روشن تر بود. اما در نسخه های جدید برای این که چشم کم تر اذیت بشود رنگ آن را تیره کرده اند. اما همچنان می توان کل فتوشاپ را به آن رنگ ها برگرداند. برای این کار از منوی Edit بر روی گزینه ی Preferences و سپس Interface کلیک کنید. در این پنجره در قسمت Color Theme چهار رنگ برای فتوشاپ مشاهده می کنید که می توانید آن ها را به عنوان تم برگزینید.

نکته: با راست کلیک کردن بر روی فضای خالی و خاکستری رنگ حاشیه ی پروژه ها (منظور فضای خالی اصلی نیست) می توان رنگ آن را تغییر داد.

 

حذف/رنگ کردن منوها: دوست دارید منوهای فتوشاپ را این طوری کنید؟

فصل چهاردهم سایر قابلیت های فتوشاپ (قسمت دوم)

 

برای این کار از منوی Edit گزینه ی Menus را انتخاب کنید. در ادامه پنجره ای باز می شود که در آن لیست تمام منوها موجود است. با گسترده کردن هر منو (کلیک بر روی مثلث کنار نام منو) می توانید زیرمجموعه آن را مشاهده کنید. در کنار هر زیرمجموعه یک چشم قرار دارد که عملکرد آن شبیه چشم پنل لایه ها است و با کلیک بر روی آن می توان گزینه را از منو حذف کرد. همچنین رنگ آن گزینه را نیز می توان تغییر داد.

نکته اول: در صورتی که در منویی چندین گزینه را حذف کنیم در آخر آن منو گزینه ای تحت عنوان Show All Menu Items نمایش داده خواهد شد که با کلیک بر روی آن تمامی گزینه های مخفی شده نشان داده خواهند شد.

نکته دوم: در قسمت Menu For این پنجره می توانید علاوه بر منوهای اصلی فتوشاپ این تغییرات را بر سر منوهای پنل ها نیز در بیاورید.

نکته سوم: رنگی کردن گزینه های منوها برای قشنگی نیست (هر چند که می توانید برای قشنگی هم این کار را بکنید!)، بلکه برای پیدا کردن گزینه ی موردنظر با سرعت بیشتری است.

 

بررسی عمیق تر لایه ها: در ابتدا باید بگویم که بهتر است در پروژه ای که لایه های زیادی دارد برای تک تک لایه ها اسم گذاشته و حتی الامکان آن ها را گروه بندی کنید. چرا که پیدا کردن لایه ای خاص در این گونه مواقع بسیار طاقت فرسا خواهد بود.

نکته: اسم گذاشتن یک مزیت خیلی خوب دارد. در صورتی که ابزار Move Tool را انتخاب و با استفاده از آن بر روی پروژه راست کلیک کنیم منویی شامل نام تمام لایه ها باز می شود که امکان انتخاب لایه با استفاده از آن بسیار آسان خواهد بود.

پنل لایه ها امکانی دارد که می توان با استفاده از آن لایه ها را در پنل لایه ها رنگ کرد (مثل همان کاری که با گزینه های منوها انجام دادیم). البته این کار هیچ تغییری در طرح خروجی ایجاد نمی کند و فقط برای آسان تر پیدا کردن لایه های موردنظر انجام می شود.

برای این کار بر روی چشم کنار لایه ی موردنظر در پنل لایه ها راست کلیک کرده و از قسمتی از منو که شامل نام رنگ ها است رنگ موردنظر خود را انتخاب می کنیم.

 

فصل چهاردهم سایر قابلیت های فتوشاپ (قسمت دوم)

 

در صورت راست کلیک بر روی نام لایه در پنل لایه ها باز هم امکان انتخاب رنگ وجود دارد. اما باید آن ها را در منوی طولانی تری پیدا کرد.

اگر دقت کنید پنل لایه ها شامل جستجوگری بسیار حرفه ای در بالای خود است که فیلترهای قدرتمندی مثل نوع استایل به کار رفته، اسم و… را در اختیار می گذارد. یکی از فیلترهای این جستجوگر رنگ است که با استفاده از آن می توان خیلی راحت لایه های رنگ خاصی را پیدا کرد.

نکته: بهتر است برای خودتان قراردادهایی تعریف کنید. برای مثال همیشه لایه های خاصی را با رنگ های از پیش مشخص شده نشان دار کنید.

یکی دیگر از مواردی که به بررسی آن می پردازیم جا به جا کردن یک لایه در لیست پنل لایه ها خواهد بود. همان طور که قبلاً هم گفته شده لایه های بالاتر در این لیست روی سایر لایه ها دیده می شوند. اما وقتی که تعداد لایه ها خیلی زیاد باشد و بخواهیم لایه ای را به بالا و پایین ببریم شاید drag کردن لایه در آن لیست عریض و طویل چندان خوشایند نباشد.

به جای darg کردن می توان لایه ی موردنظر را با یک کلیک در پنل لایه ها انتخاب کرده و سپس از منوی Layer گزینه ی Arrange را انتخاب کنیم. زیرمجموعه ی باز شده به صورت زیر خواهد بود:

 

فصل چهاردهم سایر قابلیت های فتوشاپ (قسمت دوم)

 

 

نکته اول: استفاده از میانبرهای این گزینه ها توصیه می شود.

نکته دوم: گزینه ی Reverse که وظیفه ی آن جا به جایی موقعیت مکانی لایه ها در لیست است تنها در صورتی فعال خواهد شد که دو لایه (و یا بیشتر) را انتخاب کرده باشیم.

 

بررسی گزینه ی Transform (دگرگونی) از منوی Edit: با استفاده از زیرمجموعه های این گزینه می توان دگرگونی هایی را در موقعیت پیکسل های لایه ی فعال به وجود آورد.

 

فصل چهاردهم سایر قابلیت های فتوشاپ (قسمت دوم)

 

کاری که با فشردن Ctrl+T می کردیم نیز نوعی دگرگونی بود (ترکیبی از تغییر اندازه و چرخش) و دستورات فوق شباهت زیادی با عملکرد آن دارند.

نکته اول: در صورتی که Ctrl+T را فشار دهیم در اطراف لایه هشت گیره ی مربعی ظاهر می شود که با راست کلیک بر روی آن ها نیز می توان منوی Transform را باز کرد.

نکته دوم: در هنگام پیچ و تاب دادن به لایه (Warp) در نوار ابزار امکان تعیین نوع پیچ و تاب (منحنی، موج، پرچم و…) وجود دارد. همچنین در صورت انتخاب Custom می توان با استفاده از دستگیره های اطراف لایه به صورت دستی به پیچ و تاب دادن به آن پرداخت.

 

ساخت براش/پترن در خود فتوشاپ: ساختن براش و پترن یکی از مواردی است که در طراحی های سنگین به آن نیاز پیدا خواهید کرد. برای ساختن براش ابتدا ناحیه ای که قصد براش کردن آن را دارید انتخاب کرده و سپس از منوی Edit گزینه ی Define Brush Preset را انتخاب کنید. برای ساخت پترن نیز ابتدا ناحیه ی موردنظر را انتخاب کرده (ناحیه ی انتخابی باید مربع یا مستطیل باشد) و سپس از منوی Edit گزینه ی Define Pattern را انتخاب کنید.

از این به بعد براش/پترن ساخته شده در لیست براش ها/پترن ها وجود خواهد داشت.

 

ابزارهای کشیدن شکل: ابزارهای کشیدن شکل ابزارهایی در فتوشاپ هستند که به ما امکان کشیدن اشکالی مثل مستطیل، دایره، ستاره و… را می دهند.

 

فصل چهاردهم سایر قابلیت های فتوشاپ (قسمت دوم)

 

در نوار ابزار هر کدام از این ابزارها منویی کشویی شامل سه گزینه (در سمت چپ نوار ابزار) وجود دارد مبتنی بر این که شکل رسم شده به صورت وکتور (Shape) باشد یا مسیر (Path) یا پیکسل (Pixels) که بهتر است پیکسل را انتخاب کنیم.

در نوار ابزار Rounded Rectangle Tool (کشیدن مستطیل با گوشه های گرد) گزینه ای به نام Radius میزان گردشدگی گوشه ها را تنظیم می کند.

در نوار ابزار Polygon Tool می توان در قسمت Sides تعداد اضلاع چندضلعی را مشخص کرد. همچنین با کلیک بر روی چرخ دنده ی موجود در این نوار و زدن تیک Stars چندضلعی به صورت ستاره می شود.

در نوار ابزار Custom Shape Tool (کشیدن شکل های خاص) با گزینه ی Shape می توان شکل را مشخص کرد.

شکل هایی که به طور پیشفرض می توان با این ابزار کشید (قابلیت اضافه کردن شکل های بیشتر وجود دارد):

 

فصل چهاردهم سایر قابلیت های فتوشاپ (قسمت دوم)

 

بررسی عمیق تر ابزار متن: با ابزار متن دو نوع متن می توان نوشت. اولی کاراکتر است که در آن متن روی یک خط مستقیم بی انتها نوشته می شود و برای نوشتن به این شیوه باید توسط ابزار متن بر روی پروژه یک بار کلیک کرد و دومی پاراگراف است که در آن متن در یک جعبه نوشته می شود و با رسیدن متن به انتهای جعبه متن شکسته می شود. برای درج پاراگراف باید توسط ابزار متن به جای کلیک کردن باکس موردنظر را کشید (مثل ابزار انتخاب ناحیه ی مستطیلی).

برای تبدیل کاراکتر به پاراگراف بر روی لایه ی آن در پنل لایه ها راست کلیک کرده و Convert to Paragraph Text را انتخاب می کنیم و برای تبدیل پاراگراف به کاراکتر بر روی لایه ی آن در پنل لایه ها راست کلیک کرده و Convert to Point Text را انتخاب می کنیم.

نکته: چه در کاراکتر و چه در پاراگراف هنگام تایپ با فشردن کلید اینتر بزرگ به سطر بعد رفته ولی با فشردن کلید اینتر کوچک (اینتر ماشین حساب) عملیات تایپ پایان می پذیرد.

با استفاده از پنل پاراگراف می توان تنظیمات ظاهری پاراگراف را تعیین کرد:

 

فصل چهاردهم سایر قابلیت های فتوشاپ (قسمت دوم)

 

۱- تعیین چینش پاراگراف

۲- تعیین میزان هم ترازی پاراگراف

۳- مقدار فاصله ی سمت چپ پاراگراف از کادر پاراگراف

۴- مقدار فاصله ی سمت راست پاراگراف از کادر پاراگراف

۵- مقدار فاصله ی خالی اول هر بند پاراگراف

۶- مقدار فاصله ی اول هر بند از پاراگراف

۷- مقدار فاصله ی آخر هر بند از پاراگراف

۸- تنظیم ltr (left to right) یا rtl (right to left) بودن پاراگراف

۹- مقدار کشش میان حروف خاورمیانه ای (فارسی، عربی و…)

 

توضیحات تکمیلی ناحیه ی انتخابی: در بخش های قبلی کتاب به اندازه ی کافی به توضیحات در رابطه با ناحیه ی انتخابی پرداخته ایم و در این جا تنها به ذکر دو نکته ی کوتاه ولی مهم قناعت می کنیم:

نکته اول: در نوار ابزار چوب جادویی/پاک کن جادویی گزینه ای تحت عنوان Contiguous وجود دارد. در صورتی که این گزینه تیک دار باشد (حالت پیش فرض) تنها پیکسل های مشمول طیف همان ناحیه انتخاب/حذف خواهند شد. اما اگر تیک این گزینه را برداریم با کلیک کردن تمام پیکسل های مشمول طیف پروژه انتخاب خواهند شد (البته پیکسل های لایه ی فعال. برای این که پیکسل های مشمول طیف تمام لایه ها انتخاب/حذف شوند باید در نوار ابزار این دو ابزار تیک گزینه ی Sample All Layers را فعال کرد).

نکته دوم: در نوار ابزار تمام ابزارهای انتخابی کلیدی تحت عنوان Refine Edge وجود دارد که در صورت وجود ناحیه ی انتخابی فعال می شود. عملکرد این کلید شبیه به feather است اما با امکانات بسیار حرفه ای تر. این پنجره و کار تک تک نوارهای لغزنده ی آن را بررسی کنید.

 

راه های مختلف زوم کردن بر روی یک پروژه: یک راه برای zoom in و zoom out کردن بر روی پروژه استفاده از میانبرهای Ctrl + + و Ctrl + – است که قبلاً هم به آن اشاره شد. راه دیگر فشردن کلید alt و چرخاندن اسکرول ماوس است.

برای جا به جا کردن تصویر زوم شده در کادر پروژه یک راه استفاده از ابزار Hand است که همان طور که در فصل کیبورد فتوشاپ مشاهده کردید کلید میانبر آن در Spacebar است. یعنی کافی است Spacebar را نگه داشته و تصویر را به طرفین drag کنید.

راه دیگر استفاده از اسکرول ماوس است. با چرخاندن اسکرول ماوس تصویر به صورت عمودی و با نگه داشتن کلید Ctrl و چرخاندن اسکرول ماوس تصویر به صورت افقی جا به جا می شود.

پنل Navigator پنل اختصاصی زوم کردن در فتوشاپ است. با استفاده از نوار لغزنده ی پایین این پنل می توان تصویر را zoom in و zoom out کرد. کادر قرمز رنگ موجود در تصویر این پنل نیز بخشی از پروژه را نشان می دهد که هم اکنون در دید ما قرار دارد. این کادر قابلیت جا به جایی توسط ماوس (و بالتبع جا به جایی قسمت در دید ما) را دارد.

 

ترفند طلایی ریست کردن پنجره ها: در بسیاری از موارد در پنجره ای از فتوشاپ تغییراتی را ایجاد می کنیم که مطلوب ما نیست. در این صورت باید با بستن پنجره و باز کردن مجدد آن پنجره را به صورت دستی ریست کنیم. راه بهتر برای این کار نگه داشتن کلید alt و کلیک بر روی کلید Reset که به جای Cancel پدیدار شده است می باشد. در همه ی پنجره های فتوشاپ با نگه داشتن کلید alt کلید Cancel به Reset تغییر داده می شود.

 

Save for Web: در زمانی که دایناسورها هنوز روی کره ی زمین بودند کامپیوترهای Intel و Apple رنگ های ساخته شده توسط هم دیگر را به خوبی پشتیبانی نمی کردند و تنها ۲۵۶ رنگ وجود داشت که هر دو پردازنده قادر به نمایش صحیح آن ها بود (همان ۲۵۶ رنگ مد Indexed Color). برای همین گزینه ی Save for Web در منوی File فتوشاپ برای «ذخیره ی تصویر برای وب» وجود دارد که بتوان در سایت ها تصویری را قرار داد که با باز شدن توسط هر مدل پردازنده ای صحیح نشان داده بشود. یکی دیگر از کارهایی که با این پنجره می شود انجام داد ساخت تصاویر تک رنگی است که زمانی (دهه ی هفتاد و هشتاد) مردم برای هم اس ام اس می کردند و غول امکانات نوکیا ۱۱۰۰ بود!!

خوشبختانه فتوشاپ در نسخه ی ۲۰۱۵ خود این گزینه را از منوی اصلی حذف کرده و به زیرمجموعه ی Export در منوی File انتقال داده است. همچنین در کنار نام این گزینه داخل پرانتز نوشته شده است: Legacy (به معنی میراث!)

 

ویرایش عکس در موبایل: فتوشاپ برای Android و iOS هم تحت عنوان Adobe Photoshop Touch منتشر شده اما نرم افزار چندان خوبی از آب در نیامده است. در حال حاضر بهترین نرم افزار گرافیک و ویرایش عکس برای موبایل نرم افزار PicsArt است که شاید بررسی آن به اندازه ی بررسی فتوشاپ طولانی باشد. Aviary و aillis (لاین کمرا سابق) نیز در درجه ی دوم و سوم قرار دارند.

 

 

admin
11 فوریه 2017
1636 بازدید